GAYRİMENKUL DE SWOT ANALİZİ

GAYRİMENKUL DE SWOT ANALİZİ

GAYRİMENKUL DE SWOT ANALİZİ

GAYRİMENKUL DE SWOT ANALİZİ

Önceki makalemiz de anlatmış olduğumuz Silivri de bulunan bize gelen tarla özelliklerini çıkarttığımız gibi diğer tarla ve arsalarında özelliğini çıkartarak yukarıda ki hesapları yaptığımızı görürüz. Burada dikkat edilmesi gereken husus benzer özelliklere sahip olan gayrimenkulleri kıyaslamamız gerektiğidir. Örneklemelerine baktığımız tarlalardan birisi eğer üst ölçekli plan da herhangi bir kısıtlama alanına girmiş veya dere yatağında kalmış olup da m² fiyatı da 30,00 TL gibi bir rakam olsa idi işte o zaman bizim bu tarlayı kıyaslama dışı bırakmamız gerekirdi.

Bununla beraber tüm tarla ve arsa vasıflı taşınmazlar için swot analizi yapmamızda oldukça yararlı olacaktır. Bu tarlamız için olaya baktığımız da; yapılaşmanın başlamış olması, Kuzey Marmara Otoyolu ulaşım bağlantılarına cephe olması, ulaşılabilirliğinin yüksek olması, İmara sınır olması, bölgede m² satış fiyatlarının yüksek olması, parsellenerek satılabilecek olması, Emsallerine göre fiyatının uygun olması, Silivri merkeze ve diğer köy yerleşim bölgelerine yakınlığı tarlanın güçlü yönleri olarak karşımıza çıkar.

Fırsatları olarak da; imara girdiğinde değerinin 3-4 kat artırabileceği, bağlantı yolunun hayata geçmesi durumunda değerinin kat be kat daha artacak olması, yatırım açısından tercih edilen ve sürekli değer kazanan gelişme bölgesinde kalması, Mevcut hali ile de tarımsal amaçlı kullanıma devam edilebilmesi, Kısmen deniz, doğa ve şehir manzarasına sahip olması gibi özellikleri sayabiliriz.

Güçsüz yön olarak da yapılaşmanın yavaş olması öngörülebilir.

İmaren ve topoğrafik olarak da olumsuz bir özelliği olmaması, üst ölçekli planlar da herhangi bir kısıtlama alanına gelmemiş olmasından dolayı herhangi bir tehdit içermediği ortadadır. Bu tarz gayrimenkuller de sayılabilecek tehdit unsuru olarak; planlar da sit, askeri koruma bölgesi, dere yatağına denk gelmesi, kamulaştırma alanın da kalması  veya herhangi bir sınırlandırma alanına giriyor olması gibi durumlar sayılabilir. 

https://www.youtube.com/@ERTUGRULUZUN1

Paylaş
26